Jak wybrać zmywarkę?

Wybór odpowiedniej zmywarki nie jest trudny, należy tylko odpowiedzieć sobie na kilka pytań co do oczekiwań i zdecydować ile pieniędzy chcemy przeznaczyć na zakup urządzenia.

Zmywarka wolnostojąca czy do zabudowy?

Jeśli masz w kuchni meble wykonane na zamówienie i dobrze dopasowane do pomieszczenia, warto zdecydować się na zmywarkę do zabudowy, aby urządzenie nie szpeciło Twojej kuchni. Zmywarka wolnostojąca będzie mniej estetyczna, ale za to łatwiej jest ją zamontować. Mniej problemów sprawi również w przypadku konieczności naprawy – bez problemu można ją wysunąć, rozkręcić itd.

Zmywarka o standardowej szerokości 60 cm czy o szerokości 45 cm (slim)?

Jeśli tylko masz odpowiednią ilość miejsca w kuchni, to wybierz zmywarkę pełnowymiarową o szerokości 60 cm. Zużycie wody i prądu w większej zmywarce będzie tylko nieznacznie wyższe, natomiast większa pojemność zmywarki sprawdzi się w szczególności w przypadku rodzin posiadających dzieci.

Programy zmywania

Chociaż większość ludzi przy obsłudze zmywarki niespecjalnie zwraca uwagę na wybór programu zmywania, to warto sprawdzić przed zakupem jakie możliwości posiada zmywarka. Obecnie nowoczesne zmywarki posiadają programy automatyczne, podczas których zmywarka samodzielnie dostosuje temperaturę i czas zmywania do poziomu zabrudzenia naczyń. Oszczędzamy w ten sposób wodę i energię. Należy też pamiętać o tym, aby podczas zmywania delikatnego szkła, czy tylko lekko zabrudzonych talerzy nie używać programów o bardzo wysokiej temperaturze zmywania. Spowoduje to, że szkło i naczynia będą lśnić dłużej. Ciekawym dodatkiem jest także obecność dedykowanego programu do czyszczenia zmywarki, która ułatwia przeprowadzenie procedury oczyszczania urządzenia. Należy to robić minimum raz na 1-2 miesiące.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

  • Zużycie prądu – to jeden z kluczowych parametrów zmywarek, który będzie decydował o kosztach utrzymania urządzenia. Najlepsze zmywarki obecnie posiadają klasę efektywności energetycznej A+++. Warto zwrócić uwagę na ilość „plusów”, ponieważ obecnie nie znajdziemy już w sprzedaży zmywarek pracujących w klasie B lub C – wszystkie należą co najmniej do klasy A, stąd decydująca jest właśnie ilość plusów – im więcej, tym zmywarka będzie bardziej oszczędna.
  • Zużycie wody – warto zwrócić na to uwagę, ale większe znaczenie ma pobór prądu. Zmywarki podczas jednego cyklu nie zużywają więcej niż 20 litrów wody – podczas mycia ręcznego pod bieżącą wodą możemy jej zużyć wielokrotnie więcej.
  • Hałas – to również ważny parametr. Zmywarki potrafią pracować głośno. Warto zwrócić na to uwagę szczególnie w przypadku osób, które mają w zwyczaju uruchamiać zmywarkę w nocy, gdyż to właśnie wtedy będzie ona najbardziej słyszalna (w szczególności w niewielkim mieszkaniu)
  • Ilość koszy wewnątrz zmywarki – polecam wybór urządzeń z 3 szufladami – trzecia szuflada, umieszczona najwyżej, przeznaczona jest zazwyczaj na małe elementy i sztućce. Jest dużo wygodniejsza od pojemnika na sztućce umieszczonego w dolnym koszu (pojemnik dodatkowo zabiera miejsce)